صکوک جدید در راه فرابورس

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، ۲۰,۵۰۰ میلیارد ریال صکوک طی هفته آتی در فرابورس عرضه خواهد شد.

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت تعاونی تولیدی فاران شیمی تویسرکان به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و صکوک اجاره شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان (سهامی عام) به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از طریق فرابورس ایران از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۳۰ به مدت سه روز کاری عرضه عمومی خواهند شد.

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اعلام کرد صکوک مرابحه شرکت تعاونی تولیدی فاران شیمی تویسرکان به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال به منظور خرید ماشین‌آلات و تجهیزات جهت اجرای طرح نوسازی و بهسازی این شرکت از طریق فرابورس ایران در نماد فاران۰۵ عرضه می‌گردد.

این اوراق ۴ ساله و با نرخ ۱۸ درصد است که اقساط آن هر سه ماه یک‌بار از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌گردد.

ضامن این اوراق بانک خاورمیانه است و بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه کاردان می‌باشد. ضمناً عامل فروش و عامل پرداخت اوراق به ترتیب شرکت کارگزاری بانک سامان و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌باشند.

عرضه دیگر صکوک برای شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان (سهامی عام) در قالب اوراق اجاره به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال در نمادهای مهان۰۳، مهان۰۴ و مهان۰۵ از طریق فرابورس صورت خواهد گرفت.

دارایی مبنای انتشار این اوراق بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر می‌باشد که توسط نهاد واسط از شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می‌گردد.

این اوراق ۴ ساله و با نرخ اجاره‌بهای ۱۸ درصد است که این اجاره‌بها هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد و عرضه آن از طریق شرکت فرابورس ایران صورت خواهد گرفت.

ضمانت پرداخت اصل و اقساط این اوراق از طریق توثیق بخشی از سهام شرکت‌های صنعتی و معدنی گل گهر، بانک ملت و سرمایه‌گذاری غدیر و با در نظر گرفتن رتبه اعتباری +A در بلند مدت و ۱A در کوتاه مدت بانی صورت می‌پذیرد. عامل فروش اوراق شرکت کارگزاری خبرگان سهام بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان، نوین و سپهر می‌باشد.

شایان ذکر است این دومین تجربه تامین مالی شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می‌باشد. این شرکت، اولین بار در سال ۱۳۹۹ با انتشار ۷ هزار میلیارد ریال اوراق اجاره وارد این بازار شد.

منبع: fardayeeghtesad.com/news/5543

فهرست